Giriş Yap
x
Güncel Scriptler ve Programlar, Warez, Php Script ve Asp Script, Tema, indir. Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).
[-]

SPONSOR REKLAM


ScriptBurada.NET avatar
Konuyu Oyla:
 • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

E-Ticaret’in Farkı


ScriptBurada.NET
#1
E-Ticaret’in Farkı

Satış temsilcileri / uzmanları aylarını hatta ve hatta yıllarını konuşma ve ikna yeteneklerini geliştirmek için harcarlar. Karşısındaki müşterinin vücut dilini okuma / yorumlama, ses tonunu doğru bir şekilde, doğru bir zamanlamayla değiştirebilme, yapacağı hızlı konuşma sırasında kelimeleri doğru ve çabuk seçebilme gibi bir çok özellik üzerinde çalışması, uzmanlaşması gerekir. E-Ticaret sektöründe ise tek yapmanız gereken yazmak!
Bu nedenle online satış uzmanlarının yazma yeteneklerini geliştirmeleri gerekmektedir. Aylar, yıllar ayıracak kadar vaktim yok diye endişelenmenize gerek yok. Hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini ve neden dikkat etmeniz gerektiğini adım adım açıklayacağım.

1. Ön Hazırlık

1. Adım: Beğendiğiniz Ürün Tanıtım ve Açıklamalarını Toplayın
Nerede beğendiğiniz bir ürün tanıtımı ya da açıklaması görürseniz mutlaka arşivinize eklemeyi unutmayın. Örneğin yolda yürürken gördüğünüz bir reklam panosundaki ürün tanıtımının hemen bir fotoğrafını çekerek arşivinize ekleyin. Gazete, broşür, dergi gibi kağıda basılı ürün tanıtımlarını yırtarak alıp arşivinize ekleyin.
Böylece kendi e-ticaret sitenizdeki ürünlere açıklama hazırlamak istediğinizde, elinizde size ilham kaynağı olacak bir arşive sahip olmuş olursunuz.
2. Adım: Sattığınız Ürün Hakkında Bilgi Sahibi Olun
Özellikle fiziksel ürünler satıyorsanız büyük ihtimalle sattığınız bütün ürünleri deneyebilmek için bütçe ayırma gibi bir durumunuz söz konusu olmayacak. Hatta belki çoğu ürünleri fiziksel olarak görmeyeceksiniz. Bu durum sanal / elektronik ürünler satan (örneğin online oyun ürünleri) kişiler içinde pek farklı değil. Sattığınız bütün elektronik ürünleri denemek için vaktiniz ya da bunun için yeterli bütçeye ayırma gibi bir durumunuz olmayabilir.
Sattığınız ürünler hakkında toplayabildiğiniz kadar bilgi toplayın. Örneğin;
Fiziksel Ürün
 1. Ürün ne yapar, ne işe yarar?
 2. Ürünün boyutu nedir?
 3. Hangi maddeden yapılmıştır?
 4. Hangi renkleri var?
 5. Benzeri ürünler ile arasındaki farklar neler?

Elektronik Ürün
 1. Nasıl kullanılır?
 2. Kullanımında doğabilecek sorunlar nelerdir?
 3. Ürün nasıl kontrol edilir?
 4. Ürün kontrolünden sonra size verilen bilgiler nelerdir?
 5. Ürün son kullanım tarihi nedir?

Elbette edinmeniz gereken bilgiler sadece yukarıdaki bilgiler değildir. Sormak istediğiniz, aklınıza takılan ve cevabını bulamadığınız sorularınızı önceden bir yere yazarak / not alarak hazırlayın. İlgili ürünü tedarik ettiğiniz yerle görüşerek alabildiğiniz kadar bilgi almaya çalışın.
Son olarak imkanınız oldukça ürünleri denemenizi öneririm. Denediğiniz ürünlerde daha rahat ve daha sağlıklı bir açıklama yazabildiğinizi farkedeceksiniz.
3. Adım: Müşteri Kitlenizi Tanıyın
İyi bir satış uzmanı müşterisiyle arasında iyi, dostca bir ilişki kurmaya çalışır. Sanal ortamda müşterileriniz ile aranızda iyi, dostça bir ilişki kurmanız ise daha zordur ancak imkansız değildir.
E-Ticaret sitenizdeki ürün açıklamalarını daha etkili hale getirebilmek için müşterilerinizi tanımanız, düşünce yapılarını ve nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadıklarını bilmeniz gerekiyor. Böylece müşteri kitleniz için daha anlaşılır ve güven veren bir sanal dükkan (e-ticaret siteniz) / ortam hazırlamış olursunuz.
Müşterilerinizi tanıyabilmek için kaynak bulmak sandığınızdan daha da kolay. Örneğin;
GittiGidiyor, HepsiBurada ve Benzeri Büyük E-ticaret Siteleri Müşteri Yorumları
Müşteri kitlenizin sattığınız ürünlerde nelerden memnun kalıp kalmadıklarını, beklentilerinin neler olduğunu müşteri yorumları / incelemeleriyle takip edebilirsiniz. Böylece kitlenizin beklentilerini karşılayacak, onları memnun edecek ürünlere yönelebilir ve / ya da ürün açıklamaları yazabilirsiniz.
 Forumlar ve Soru-Cevap Siteleri
İnternet kullanıcıları forum ve soru-cevap sitelerini sorunlarına çözüm bulmak, sevdiği konuları paylaşmak için kullanıyorlar. Bu tarz sitelerde ürünleriniz ile ilgili yazıları takip edebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizn bu ürünleri neden sevdiklerini ve / ya da daha detaylı bir şekilde ne gibi sorunlarla karşılaştıklarını daha şahsi bir seviyede öğrenme şansını yakalarsınız.
Sosyal Siteler
Facebook, Twitter, Google Plus gibi sosyal siteler içerisinde ürünleriniz ile ilgili hashtag kullanılarak yapılan paylaşımları takip edebilirsiniz. Kaçırmadan bütün yazıları takip etmek tabii ki imkansız. Müşterilerinizin sattığınız ürünler hakkında düşünce ve sorunlarını öğrenebilmek bir yana, arada sırada da olsa direk olarak ürün açıklamalarınızda kullanabileceğiniz bir kaynak sağlayabilir.
Araştırmalarınızı yaptıktan sonra ideal müşteri kitlenizin profilini çıkarın. Müşteri kitlenizin yaş aralığı, cinsiyeti, ilgi alanları, işi, ikamet ettiği şehir, kültürü, gelenek ve göreneklerini öğrenmeniz gerekiyor. Müşteri kitlenizin profilini çıkarmayı bitirdiğinizde, genel anlamda ne tarz bir karaktere sahip olduğunu aklınızda canlandırabilmeniz gerekiyor. Unutmayın ki gerek ürün açıklamanız olsun, gerekse sitenize ekleyeceğiniz diğer içerikler olsun profilini çıkardığınız bu kişiye hitap ediyorsunuz!

2. Yazmaya Başlayın

Size ilham kaynağı veren, beğendiğiniz ürün tanıtım ve açıklamalarını topladınız. Sattığınız ürün hakkında bilgi sahibisiniz. Müşteri kitlenizi tanıyorsunuz ve profilini çıkardınız.
Artık bir sonraki adıma geçebilir ve ürün tanıtımınızı yazmaya başlayabilirsiniz.
Yazınızı yazarken bir yandan yazı biçimlemesi, imla hataları, cümle düzenleme gibi işlerle uğraşmada direk olarak aklınızdakileri yazın. Kağıda (ya da ekrana) döktüğümüz yazımız bizler için bir şablon oluşturacak.
Yazınızı yazarken mümkün olduğunca hızlı yazmanızı öneririm. Bir sayfa dolusu bir yazı yazmaya çalışın. Hızlı yazmak bilinç altınızda sizi sanki konuşuyormuş gibi yazmaya teşvik eder. Hepimiz bulunduğumuz ortama göre konuşma şeklimizi ve vurgularımızı değiştiririz. Hitap ettiğiniz müşteri profilinize ürününüzü konuşarak tanıtıyor olsaydınız nasıl tanırdınız?
Yazmaktan zevk almaya çalışın. Yazmaktan zevk alırsanız aldığınız zevk hazırladığınız açıklamayı ve dolayısıyla okuyan potansiyel müşterinizide etkileyecektir.
Bu anlamda hızlı yazı yazabilme yeteneğinizi özellikle hayali bir ürün için pratik yaparak geliştirmenizi öneririm. Hayal gücünüzü genişletmeniz daha etkileyici yazılar ve cümleler kurmanıza olanak sağlayacaktır.

3. Düzenleme

Artık elimizde bir şablonumuz var. Bir şablon üzerinde çalışmak, yazınızı yazarken üzerinde düzenleme yapmaya çalışmaktan çok daha kolay ve zevk vericidir.
Ek olarak belirtmek isterim ki pratik yaptıkca zamanla şablonlarınızı hazırlarken daha iyi hazırladığınızı ve daha az düzenlemeye ihtiyacınız olduğunu farkedeceksiniz. Bu nedenle pratik yapmak için bile olsa boş vakit buldukca pratik yapmaya çalışın.
1. Adım: Bahar Temizliği Yapalım
Hızlı yazı yazmak enerjinizi yazınıza yansıtmanın yanı sıra aynı zamanda bilinç altınızda yatan mücevherlerin ortaya çıkmasını sağlar. Fakat aynı zamanda laf kalabalığıda yapmış oluruz. Yazımızda laf kalabalığının olması son derece doğal ancak bir bahar temizliği yapmanın vakti geldi.
Anlamsız ve Gereksiz İfadeleri Kaldırın
Sattığınız ürün “mükemmel bir ürün” olabilir, “kullanımı çok kolay” olabilir. Fakat yazınızda bu tarz ifadeleri kullanmamızın hiç bir anlamı yok tam aksine boş yer kaplayarak yazınıza zarar verirler. Bu tarz ifadeler yerine ürününüzü yüksek kaliteli bir ürün yapan nedir ya da kolay kullanımlı olmasını sağlayan nedir gibi konuları açıklayın.
Müşteri gözünde “herkes benim ürünüm mükemmel bir ürün ve kullanımı çok kolay gibi ifadeler kullanıyor zaten” diye düşündüğünü unutmayın. Ürününüzün farklı olduğunu göstermek istiyorsanız ürününüzü neyin / nelerin farklı kıldığına odaklanmanız çok daha farklı bir izlenim sunacaktır.
İddialarınızı İspatlayın
Ürün açıklaması / tanıtımı yazılırken  genelde ürün özelliklerinden daha çok ürünün faydalarından bahsedildiğini görürüz. Ürünün alıcının hayatını nasıl kolaylaştıracağından bahsetmek yanlış değildir.  Ürününüzün müşterinizin hayatını nasıl kolaylaştıracağını anlatırken ortaya doğal olarak koyduğunuz iddiaları ispatlayın. Örneğin bir elektronik üründe, kullanım klavuzu, teknik bilgiler gibi ek dökümanları ürün açıklamanıza ekleyin. Düşünülenin aksine bir çok müşteriniz bu ek dökümanlara mutlaka göz atacaktır.
Yazınıza ek dökümanları ekleyin derken duruma göre yeni bir sekmede / pencerede açılacak şekilde bir bağlantı (link) ile harici bir sayfada açılmasını sağlayabilir ya da mevcutsa PDF gibi bir e-kitabı indirilebilinecek (download) şekilde bir bağlantı ile yazınıza ekleyin. Yazıyı bu tarz bilgilere ihtiyacı olmayan, okumak istemeyen ya da daha sonra göz atmak isteyen müşterileriniz için alternatif çözümü varken uzatmayın. Ancak ulaşmak isteyen kişi içinde kolay bir hale getirin.
Bazı ön ödemeli elektronik ürün (e-kredi) gibi ürünlerde ise durum farklıdır. Örneğin online oyun e-pini gibi bir ürün için herhangi bir iddia v.b. bir konuya girmenize, cümle kurmanıza gerek yoktur.
Cümlelerinizi Toparlayın
Yazımızı mümkün olduğunca kısa ve anlamlı tutabilmek adına;
 1. Aynı şeyleri farklı yollardan tekrar anlatmaya gerek yok. Yazınızı kısa tutabilmek adına tekrarladığınız kelimeleri kaldırın.
 2. Cümlelerinize kısaca bir göz gezdirip daha anlamlı ya da en azından anlamını yitirmeyeceği şekilde kısaltmanızın mümkün olup olamayacağına bakın.
 3. Gereksiz kelimeler varsa yazınızdan silin.

Yazınız ne kadar kısa ve anlamlı olursa o kadar fazla potansiyel müşteri tarafından okunma şansının olacağını unutmayın.
Bu aşama ciddi bir budama aşamasıdır. Yazdığımız uzun yazımızı kelime kelime süzgeçten geçirerek çok güçlü, nitelikli ve kısaltılmış bir yazı haline getirmiş olursunuz.
2. Adım: SEO – Anahtar Kelimelerinizi Serpiştirin
E-Ticaret sitelerinde, ürün açıklamalarının mümkün olduğunca arama motoru dostu olması gerekli. Böylece özellikle potansiyel müşteriler e-ticaret sitenizi daha rahat bulabilirler.
Eski adıyla Google Keyword Planner, yeni adıyla Google Keyword Tool‘unu kullanmanızı öneririm. Bu araç Google AdWords‘ın bir parçasıdır. Bu araç sayesinde sattığınız ürünler için en çok aranan kelimeleri bulup, yazınıza anlam bozmadan SEO kurallarına dikkat ederek serpiştirmeniz, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.
SEO‘nun zaman aldığını (aylar hatta kelimeye göre yıllar) unutmayın. SEO‘da hızlı sonuç değil, alınan sonucun kalıcı olması önemlidir. SEO konusuna farklı paylaşımlarımda daha detaylı bir şekilde hep birlikte inceleyeceğiz.
3. Adım: Yeteneğinizi Ortaya Dökün
Yazınızı bu aşamaya kadar getirdiyseniz yazınızı dönüp okuduğunuzda kendinize “bunu gerçekten ben mi yazdım?” sorusunu sorabilirsiniz. Sonunda elinizde gerçekten sevdiğiniz, hoşlandığınız bir yazı olmuş oldu.
Ancak bu noktada durmayacağız. Elinizden geleni ardınıza koymayın, ne varsa bütün yeteneğinizi ortaya dökün;
Hayal Gücü
Ürüne sahip olmak, dokunmak nasıl bir his veriyor? Nasıl göze hitap ediyor gibi okuyucuyu ürününüzle büyülemeye, etkilemeye çalışın.
Mizaç
Bütün satış uzmanlarının bildiği gibi potansiyel bir müşterinizi güldürmeyi ya da gülümsetmeyi başarabilirseniz satış konusunda anlaşıp, el sıkışma aşamasında yolu yarıladınız demektir. Potansiyel bir müşterinizi gülümsetebiliyorsanız; “Benim dilimden konuşuyor”, “Aynı dünyanın insanlarıyız” tarzı bir düşünce yapısının temellerini oluşturmaya başlamışsınız demektir.
Argo
Argo kullanmak için argo bir kelime sakın yazmayın. Profilini çıkardığınız müşteri kitlenizin arkadaşları, tanıdıklarıyla günlük konuşmalarında kullandığı konuşma tarzını yazınıza aşılayın. Böylece müşteri kitlenizin gözünde normal, gerçekçi ve güvenebilecekleri biri olarak gözükebilirsiniz.
Ürününüze Odaklanın
Ürününüzü diğer ürünlerden ayıran, ürününüze özgün özelliklere odaklanın. Kısa ama öz bu özellikleri belirtin.
4. Adım: İmla Hatası Düzenleme
Yazınızı baştan okuyarak hecelemelerinizi ve imla hatalarınızı kontrol edin. Ortaya koyduğunuz eserinize karşı duygusal yaklaşabilirsiniz. Bu sebeple bazı hatalarınızı ister istemez görmezden gelebilirsiniz. Bu aşamada bir arkadaşınızdan yazınızı okumasını rica edebilir ya da bu düzenlemeyi yapacak biriyle ücret karşılığı anlaşabilirsiniz.

4. Sosyal İspat

En etkili ürün tanıtımları / açıklamaları o ürünü kullanan müşteriler tarafından ürünün neler yaptığını, nasıl hayatını kolaylaştırdığını anlatan yazılar / yorumlardır.
Dünya genelinde büyük e-ticaret sitelerinin hepsi sosyal platformların alt yapılarını kendi sistemlerine entegre ederler. Böylece müşterileri alışveriş yaptıkları sitelerle daha da interaktif bir iletişim içerisine girerler.
Bir ürüne gerçek kişiler, müşteriler tarafından yazıldığı anlaşılan yorumlar / yazılar potansiyel müşterilerinize sitenize güvenmesi için başka, büyük bir sebep daha verir.

5. Sosyal Aktivite

Direk olarak yazdığımız yazı içerisinde yapabileceğimiz birşey olmasada, ürün ya da ürünleriniz için yüzeysel olarakta olsa sosyal hesaplarınız üzerinden destek vermeye çalışın.
Sitenize temkinli yaklaşan potansiyel bir müşteri örneğin Facebook sayfanızı ziyaret edip gerçek kişilerin sordukları sorulara tatmin edici şekilde cevap verdiklerini gördüklerinde sizi tercih etme şansı çok daha yüksek olacaktır.
Hiç bir zaman unutmayın ki e-ticaret sektöründe rakibiniz her zaman 1 tık uzağınızdadır.

Söz Sizde

E-Ticaret sektöründe işe yaradığını gördüğünüz paylaşmak istediğiniz bir tecrübeniz var mı? Ürün açıklaması yazmak için sizi motive eden nedir? Yukarıdaki listeye eklemek istediğiniz başka maddeler var mı?
Cevapla
 


Anahtar Kelimeler

E-Ticaret’in Farkı indir, E-Ticaret’in Farkı Videosu, E-Ticaret’in Farkı online izle, E-Ticaret’in Farkı Bedava indir, E-Ticaret’in Farkı Yükle, E-Ticaret’in Farkı Hakkında, E-Ticaret’in Farkı nedir, E-Ticaret’in Farkı Free indir, E-Ticaret’in Farkı oyunu, E-Ticaret’in Farkı download


E-Ticaret’in Farkı konusu
E-Ticaret’in Farkı Konusunun Etiketleri Etiketler E-Ticaret’in Farkı indir, E-Ticaret’in Farkı download, E-Ticaret’in Farkı script indir, E-Ticaret’in Farkıwarez script, E-Ticaret’in Farkı hakkinda, E-Ticaret’in Farkı teması, E-Ticaret’in Farkı ücretsiz indir, E-Ticaret’in Farkı full indir,E-Ticaret’in Farkı temasi indir,E-Ticaret’in Farkı full warez,E-Ticaret’in Farkı php script indir,E-Ticaret’in Farkı free download,E-Ticaret’in Farkı çözümü,E-Ticaret’in Farkı hatası,E-Ticaret’in Farkı programını indir,E-Ticaret’in Farkı kurulumu,E-Ticaret’in Farkı crack,E-Ticaret’in Farkı serial,E-Ticaret’in Farkı asp indir,E-Ticaret’in Farkı tasarim indir,E-Ticaret’in Farkı script arşivi,E-Ticaret’in Farkı resimli anlatım,E-Ticaret’in Farkı videolu anlatım,E-Ticaret’in Farkı html tema
E-Ticaret’in Farkı Konusunun Linki Direk Link
E-Ticaret’in Farkı Konusunun HTML Kodu HTML Link
E-Ticaret’in Farkı Konusu BBCode Linki BBCode Link
E-Ticaret’in Farkı Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
istanbul escort bayan ankara escort, malatya escort, antalya escort konya escort, eryaman escort, escort bayan ankara, bursa escort, ankara escort, pendik escort,